ДУ Марин Филин награди незрящи от шах турнира в Пловдив

Дистрикт управител Марин Филин награди незрящи от шах турнира в Пловдив

На 16.10.2014г. в хотел Империал, гр. Пловдив Дистрикт управителят на Дистрикт 130 България - Марин Филин, награди победителите в националното състезание по шахмат за лица със зрителни увреждания. Безспорен отборен победител се оказа спортен клуб „Изгрев” – Пловдив, а второто и третото място заеха клуб „Феникс” от Монтана и шуменският ”Светлина" – Шумен. Дистрикт гуверньорът, секретарят д-р Любомир Димитров и президентът на Лайънс клуб „Филипополис"г-жа Анета Попова - партньор на събитието, връчиха говорещи часовници и апарати за измерване на температурата на призовата тройка. Първенците бяха удостоени с купи от зам.кмета на община Пловдив Петър Зехтински. С най-добри индивидуални постижения отново се оказаха пловдивчани – Расим Низам и Димитър Пелитов с по 5 победи и едно реми от 6 срещи.
     На 15 и 16 октомври за първи път в Пловдив се проведе състезание по шахмат за лица със  зрителни увреждания от страната. На откриването председателят на пловдивската регионална организация на слепите г-н Велик Атанасов  поднесе специални благодарности към Лайънс клуб „Филипополис“ за оказаната подкрепа. Участници от шест спортни клуба – София, Перник, Кюстендил, Монтана, Шумен и Пловдив, както и от Истанбул, премериха сили пред дъските с черни и бели квадрати. Брайловите шахове дават възможност на незрящите да определят цвета на фигурите и да ги фиксират на желаното поле. Регламентирано беше отборите да играят по системата „всеки срещу всеки”. Съдия на срещите бе Димитър Илчев от дружество „Локомотив”.
     Председателят на Съюза на слепите в България Васил Долапчиев поздрави лично участниците в спортната среща за отбелязване на Международния ден на белия бастун, а гостите от Турция се оказаха и добри музиканти.
     Доайен сред състезателите се оказа 84-годишният пловдивчанин Димитър Пелитов.