Aпаратура за профилактика на глаукома при възрастни

закупи ЛК Стара Загора - Августа

Като продължение на традиционните си благотворителни дейности за безплатна профилактика на зрението при деца и възрастни Лайънс клуб Стара Загора – Августа закупи преносим тонометър. Уредът ICARE измерва вътреочното налягане и служи за бързо, удобно и безконтактно диагностициране на глаукома. Глаукомата е водеща причина за необратима слепота в света. Повишеното вътреочно налягане е важен рисков фактор за развитие на увреждане на зрителния нерв и за прогресия на заболяването. Основните предимства на закупения апарат са, че е малък, удобен и преносим, не се изисква упойка за прегледа.

След успешния първи етап безплатни очни прегледи на деца от 5 до 7 години, проведен през април т.г., членовете на клуба планират допълнителни прегледи в началото на новата учебна година, отново в Оптика Класик, Стара Загора при офталмолога и член на клуба д-р Елмира Минчева.

Новозакупеният тонометър ще се ползва за масови безплатни скрининги за профилактика на глаукома при възрастни, включително и в близките на Стара Загора малки населени места с възрастни хора.