Проведе се първото градско ученическо състезание по правопис - БУКВОПЛЕТ 2016

12 Apr, 2016

На 13 март.2016 г. в гр. Русе се проведе първото по рода си ученическо състезание по правопис, БУКВОЛЕТ 2016, организирано от ЛК Русе Север.

В КАНЕВ ЦЕНТЪР на РУ Ангел Кънчев, 30 деца от 15 русенски училища, премериха сили в плетенето на букви пред погледите на многобройна публика.

Всички участници получиха символични предментни награди и грамоти за участие. Двамата финалисти - подгласничката Мадлен Абдиева от СОУЕЕ и победителката Дезире Димова от ОУ Иван Вазов бяха наградени от организаторите с маркови електронни четци (екетронни книги).

За доброто настроение се погрижиха деца от Общински център за култура и изкуство при Община Русе. В края на събитието имаше почерпка за всички участници и зрители на коктейл, организиран от ЛК Русе Север.

БУКВОПЛЕТ се провежда в подкрепа на обучението по български език. Има за цел да фокусира общественото внимание върху необходимостта от повишаване на грамотността и да развива умения за представяне пред публика. За първи път състезанието се проведе през изминалата учебна година като училищно състезание. През тази учебна година, с подкрепата на РИО и Канев Център, Лайънс клуб Русе Север разви идеята в по-широк мащаб.

Създаването на формата БУКВОПЛЕТ, организацията и провеждането на предварителните ученически кръгове и финалното градско състезание, отне почти две години на ентусиастите от ЛК Русе Север. Амбицията на клуба е състезанието да се превърне в ежегодно събитие в гр. Русе и налагането му като национална Лайънс инициатива в партньорство с клубове от други градове на страната.

В подкрепа на тази перспектива, КДУ на Дистрикт 130 - България, взе решение да финансира патентоване на търговска марка, графични знаци и формата БУКВОПЛЕТ, както и да съдейства за реализацията му като национална Лайънс инициатива.

ЛК Русе Север изказва благодарности за реализацията на проекта към г-жа Марияна Кисьова от РИО на МОН - Русе, КАНЕВ ЦЕНТЪР при РУ Ангел Кънчев, всички членове на клуба, финансирали изцяло събитието, нашите партньори Дартек ООД, Комплекс РАДИЛОН, Ресторант Амфибия, НОРДПЛАН, Ирина Братунова, авторите на формата и бранда БУКВОПЛЕТ - арх. Чавдар Черников, арх. Момчил Василев и Стефан Йорданов, както и на нашите приятели от ЛК Русе и ЛК Сексагинта Приста.