Лайънс клуб Свилена Свиленград и Ротари клуб обединени в обща кауза

За първи път Лайънс клуб Свилена Свиленград и Ротари клуб се обединиха в обща кауза-двата клуба приеха едно предизвикателство , една нова идея ,едно добротворство-

“Профилактика на гръбначните изкривявания при децата”

След успешно реализираните безплатни офталмогични прегледи при децата от детските градини вече две поредни години дамите от Лайънс клуб Свилена Свиленград решават - профилактиката на на децата е едно от малките ,но социално значими неща на които е правилно да посветят усилията и средствата си. Идята за профилактика на гръбначните изкривявания при децата стои отдавна в техните глави , но едва когато я споделят с господата от Ротари клуб и те изявяват 100% готовност за подкрепа ,тя придобива реални очертания.

“Изкривявавнията при децата се оказва много сериозна тенденция , която не подлежи на контрол от нито една институция. Децата ни са подложени на различни влияния, ситуаици и ежедневни дейности които оказват наистина страшни , неподозирани поражения на зрението, крехките им тела и дори мозака. Но те са деца.......отговорността за физическото и психическо здраве е наша на възрастните. Ето защо ние обществено ангажираните организации в града Лайънс клуб Свилена и Ротари клуб поемаме тази инициатива, ангажираме се с нейната организация, и дай боже да успеем да я превърнем в традиция и дългогодишна практика- Ежегодно децата от съответните целеви грули да бъдат профилактирани , диагностицирани и при необходимст навремено лекувани”-сподели Красимира Манолова плезидент на Дамски Лайънс клуб Свилена .

На 15 януари двата клуба организираха съвместен Новогодишен браготворителен бал в ресторант Галакси. Пълната зала, многобройните гости, членовете на двата клуба си сътворихе една прекрасна прителска благотворителна вечер. Сред гостите бяха Г-н Пламен Чингаров –Дистрикт управител на Асоциацията на Лайънс клубовете в България, инж. Георги Манолов кмет на Община Свиленград, инж. Николай Динков –председател на Общински съвет Свиленград, общински съвентици, директори на училища, представители на бизнеса, благодетели и приятелски клубове. Сумата събрана за каузата Профелактика на гръбначните изкривявания при децата възлиза на 3.......лв . с които да бъдат извършени профилактични прегледи на децата от училищата в общината.Оказва се ,че най-уязвими са учениците между 4 и 7 клас…..затова и първите събрани средства ще бъдат насочени именно към тази целева група.

Прегледите ще бъдат извършени от специалист ортопед-д-р Колев, който пое ангажимента да извърши прегледите по училища в учебно време с оглед непрекъсване на учебния процес и максимално обхващане учениците.