Сътрудничество между Дистрикт 130-България и Дистрикт 124-Румъния

Представители на Лайънс Дистрикт 130-България взеха официално участие в Есенната годишната лайънс конвенция на Дистрикт 124 Румъния. Тя се проведе в Сигишоара и бе посветена на 25 годишнината от Лайонизма в съседната държава. За българските участници, това бе начин да се анонсират и възможностите за контакти между лайънс кубове от двете страни, както и да се изпълни с конкретно съдържание договора за побратимяване между двата дистрикта от 2008 г. По време на официалната сесия ДУ Пламен Чингаров отправи приветствие към участниците, представи насоките в дейността на българските лайънс клубове и акцентира върху досегашните взаимоотношения. Като основни насоки за сътрудничество за тази година бе посочено

1. Осъществяване на съвместни проекти между двата дистрикта за превенция на зрението и слуха, осведоменост и дейности за диабет, опазване на околната среда, трансграничното сътрудничество, културно многообразие, хуманитарна помощ, както и друго общозначими приоритети;

2. Подкрепа за разширяване на сътрудничеството между двата дистрикта за младите хора, международни младежки обмени, образователни услуги и дейности в областта на спорта и здравословния начин на живот;

3. Стимулиране побратимяването между клубове от двата дистрикта;

4. Сътрудничество на всички нива за обединяване на хората чрез услуги;

14 от клубовете, действащи в гр. Варна, Добрич, Силистра, Русе, Велико Търново, Габрово, Плевен и Видин, са разположени на трансграничния регион или прилежащата територия между България и Румъния и проявяват интерес от клубно побратимяване, международно сътрудничество и съвместни проекти. Между част от българските и румънските клубове има изградени партньорства (Силистра-Констанца, Силистра-Калъраш, Варна Академика-Букурещ и др). Между други са положени основите за побратимяване (Русе Сексагинта Приста – Сибиу Милениум). Много от румънските лайънс клубове, особено действащите в Констанца-2, Тимишоара, Яш, Плоещ, Клуж, търсят връзка с български лайънс клубове. (Контактната информация ще бъде изпратена от КДУ до всички клубни президенти). Възможностите за партньорство могат да бъдат ползвани от всички клубове, а и от двата дистрикта.

Отговорният секретар на Дистрикта ПДУ Захар Марогло, в контактите си с румънските лайънси сподели направеното от българските колеги и българските традиции в развитието на лайонизма. Председателят на Дистрикт комисия Лео клубове Теодора Йорданова взе участие и в конвенцията на румънския Лео Дистрикт и осъществи редица полезни контакти за младежки дейности и обмени. Една от инициативите, които предстои да се приложат в тази насока, е организиране в България на националното издание на лайънс конкурса „Младежки посланик”, който е традиционен елемент от всеки Европа Форум. Специална покана за участие в Европа форум-2016 към всички румънски лайънс членове отправи и президента на ЕФ2016 Петър Маламов. ДУ Истван Давид и членовете на Кабинета на румънския дистрикт се ангажираха с активно представителство за форума в София.

За българските участници в конвенцията, приятно впечатление направи тържествената атмосфера, както и духа на приятелство и добронамереност между клубовете и към България по време на проявата. Интерес предизвикаха и организираните съпътстващи работни тематични срещи-обучения, „Лайънс-експо” – изложба на клубовете с техните постижения, националното оценяване на „Плакат на мира”, както и забележителностите на изпълнения с история град- домакин Сигишоара.