Октомври – месец за превенция на зрението «Сподели зрение»

Елемент на световното честване – 100 години Лайънс Интернешънъл

От 1917 г, Лайънс клубовете по целия свят са споделили обща визия - да се борят срещу слепота и да се грижат за зрението на всички. . Сега, повече от всякога, Лайънс са необходими, за да продължат своите програми и акции за защита на зрението и да предоставят подкрепа на тези, които са незрящи или тези, които имат зрителни увреждания. По света има повече от 285 млн. хора с с увредено зрение, от които 39 милиона са слепи. Възрастта и причините, пораждащи зрителни увреждания, нарастват. Една от тях е неконтролирания диабет. Детската слепота също остава съществен проблем в световен мащаб. Над 28 хиляди са незрящите българи, сочат данни на Съюза на слепите в България.

През месец октомври 2015, Кабинетът на Дистрикт Управителя и Дистрикт комисия  «Осведоменост и дейности по опазване на зрението» призовава Лайънс клубовете от Дистрикт 130 България, а чрез тях и активните местни общности, да се присъедим към Lions акциите от цял свят в борбата срещу слепотата. Насърчаваме усилията за повишаване осведомеността и превенция на зрението, информиране за важността от доброто зрение и причините за загубата му, както и планирането на дейности във връзка със Световния ден на Зрението (13 Октомври) и Международния ден на белия бастун (15 Октомври). Насърчаваме клубовете към инициативи и акции, които помагат на хора със зрителни проблеми.

Предвиждаме през м.октомври 2015 г да бъде подписано Споразумението за сътрудничество между АЛК «Дистрикт 130» и Съюз на слепите в България.

Според Световната Здравна организация, "80% от всички зрителни нарушения могат да бъдат избегнати или излекувани." Това е огромно предизвикателство.

Споделяме идеи за проекти, свързани с опазване на зрението:

• Работа с местни офталмолози за организиране на презентации за ученици на тема "Опазване на зрението";

• Провеждане на прегледи на зрението и за Диабет на възрастни хора по домовете им или в организирано помещение;

• Организиране на спортни и рекреативни дейности за хора с увредено зрение като игра на боулинг, риболов, плуване и др;

• Спонсориране организирането на Брайлова изложба в местната библиотека;

• Ангажиране на Лайънс клубовете с  подпомагане използането на аудиокниги за незрящи по места (популяризиране, предоставяне на записани СД, предоставяне на компютър за клубове на слепите и т.н.).

• Организиране на литературни четения за хора със зрителни увреждания.

• Организиране на образователно събитие за разясняване на опасността от Диабет и свързаните с това очни болести, както и начините за опазване и профилактика на зрението.

• Събиране на използвани очила чрез Лайънс кампания в нарочна очна банка;

• Организиране на Обществени групи за съдействие и помощ на хора със зрителни увреждания, работещи в синхрон с Лайънс клубовете.

• Принос за рехабилитацията на центрове за обучение за слепи и хора със зрителни увреждания чрез доброволчески труд.

• Включване в официалното отбелязване на Международния ден на Белия бастун -15 Октомври;

• Редица други оргинални акции и кампании, дело на активни и отговорни Лайънс членове.

Успехът в кампанията «Сподели зрение» зависи от активността на всеки лайънс клуб и ангажираността на всеки клубен член.

Анета Попова – Председател на Дистрикт комисия  «Осведоменост и дейности по опазване на зрението»

Кабинет на Дистрикт Управителя