Стартиране на Международния Лайънс детски конкурс „Плакат за мир” за 2015

набиране на предложения (тематични рисунки на деца от 11 до 13 години) до 15 ноември 2015 г.

„Асоциацията на Лайънс клубовете от Дистрикт 130-България” обявява публичното стартиране на Международния Лайънс детски конкурс „Плакат за мир” и набирането на предложения (тематични рисунки на деца от 11 до 13 години) до 15 ноември 2015 г. Децата със зрителни затруднения могат да представят „Есе за мир” на същата тема, в същия срок.

И през 2015 г, Lions Clubs International организира превърналия се в традиция международен лайънс детски конкурс „ПЛАКАТ ЗА МИР”. Годишно в него участват около 300 000 деца на възраст от 11 до 13 години от над 70 страни, вкл. и от България. През предходната-2014 година в конкурса участваха повече от 60 представители от Габрово, Панагюрище, Летница, Ловеч, Плевен, Свиленград, Костур-Хасковско, София, Свети Влас, Русе, Аксаково, Варна, Кърджали и други, подкрепени от съответните Лайънс клубове.

Обявената тема за 2015-2016 година е „СПОДЕЛИ МИРА”.

Идеята на създателите и организаторите на конкурса е да се даде възможност на децата да нарисуват своята представа за мир и да я покажат на света. КРИТЕРИИ: Oригиналност, въображение и способност да се изрази темата с художествени средства.

НАГРАДИТЕ :

Управителят на Дистрикт 130 – България ще връчи следните награди за победителите от националния конкурс: Голяма награда – 300 лв., I награда – 250 лв., II награда – 200 лв., III награда – 150 лв. Плакатите на националните финалисти ще бъдат популаризирани на националните Лайънс инициативи. Победителят ще представлява страната в международното състезание.

Лайънс Интернешънъл ще излъчи 24 финалиста в Международния конкурс „Плакат за мир”, където наградата за спечелилия първо място е екскурзия и участие в Деня на Лайънс в Организацията на обединените нации, $5,000 и предметна награда. Детето, спечелило приза, ще пътува до мястото на церемонията с един от родителите си и с представител на Лайънс клуба - спонсор. Практика е той да участва и в заключителната Международна Лайънс конвенция, която през 2016 г ще се проведе във Фукуока, Япония. Останалите 23-ма победители от международното състезание получават парична награда в размер на $500 и сертификат. Творбите на финалистите ще бъдат изложени на обществени места през цялата година.

КОНКУРСНИ СРОКОВЕ:

15 НОЕМВРИ 2015 – Краен срок за Лайънс Клубовете от Дистрикт 130 – България да популяризират конкурса по места и да номинират 5 рисунки които да продължат надпревара на национално ниво. Населени места, в които няма изградена учреден лайънс клуб ще изпратят творбите си директно на посочения по- долу адрес.

25 ноември 2015 - Краен срок за получаване на творби за участие адресирани до Председателя на Дисктрикт комисия «Плакат за мира» на пощенски адрес: 9004 Варна, ул. „Кирил Шиваров“ №1 - партер, за Стефан Георгиев („НБС-Инженеринг“ ООД Варна). Творби доставени след тази дата не мога да бъдат оценени от комисията.

30 ноември 2015 – Национална конкурсна комисия оценява творбите и номинира творбата, която ще продължи участие на международно ниво и останалите победители

01 декември 2015 – Управителят на Лайънс Дистрикт 130 България изпраща отличената с Голямата награда творба за участие в международния конкурс в централата на Лайънс Интернешънъл в САЩ

15 декември 2015 – Дистрикт управителят или назначен от него представител връчва наградите на победителите от националния конкурс

01 февруари 2016 – От Централата на Лайънс Интернешънъл обявяват победителя в международния конкурс.

11 март 2016 Участие на националния победител в проявите, организирани от Дистрикт 130-България, по отбелязване Деня на Лайънс в ООН.

КОНКУРСНИ ПРАВИЛА И РЕГЛАМЕНТ:

До конкурса ще бъдат допуснати творби на ученици, които са на 11, 12 или 13 - годишна възраст към 15.11.2015г.

Творбите трябва да отговарят на обявената тема за 2015/2016 „СПОДЕЛИ МИРА”.

Авторът надписва творбата си на гърба със следната точна информация:

• Три имена на участника

• Навършени години и дата на раждане

• Постоянен адрес

• Три имена на родител/настойник

• Телефон за връзка с участника и/или родителя

• Имейл за връзка с участника и/или родителя

• Училище, в което учи участника

Всеки участник може да участва в конкурса само с една творба и тя трябва да бъде лична. Не се допускат колективни произведения!

Всяка творба трябва да бъде с размер 33 см / 50 см. Не ламинирайте и не поставяйте произведението си в рамка!

Творбите трябва да са оригинали. Не се приемат копия.

До конкурса не се допускат триизмерни творби, както и апликации или инсталации.

Не е позволено надписването или номерирането на творбите от лицевата им страна. Подписи или инициали се допускат само на гърба на творбата.

Рисунките трябва да се направени върху хартия или друг гъвкав материал, така че да могат да се изпратят в плик или да бъдат навити за доставка в пощенски тубус. Не сгъвайте творбите!

Забележка: Творби, направени с тебешир, графит или пастел трябва да бъдат запечатани с фиксиращ спрей. По този начин ще бъде предотвратено размазването на рисунъка при транспортирането му (като руло) до централата на Лайънс Интернешънъл в САЩ. Не ламинирайте творбите!

За децата със зрителни увреждания, които участват с «Есе за мир», изискваинията са Есето по посочената тема да бъде не по-дълго от 500 думи, да е написано на английски, с черен химикал от двете страни на листа, както и да не е било публикувано досега.

Участници, които не са спазили срока за представяне на творбите, се дисквалифицират.

Допълнителна информация може да получите от

КДУ и Дистрикт комисия «Плакат за мир» желаят успех на всички участници и изказват благодарност на всички лайънс членове и приятели на конкурса, които с популяризирането и подкрепата му, насърчават творчеството у децата и покрепят темата «Сподели мира».

С. Георгиев – Председател на ДК

П. Чингаров - ДУ